TRANCEnet Android app
Latest version: 1.9
Release date 15.01.2015

Navigation
Main
Home
Forum
Message to TRANCEnet
Listen
Listen
Listen (Webplayer)
TRANCEnet Android app
Grila / Schedule
Grila / Schedule
Emisiuni / Shows (Forum)
Emisiuni / Shows
About, Contact & Links
About Us
Contact
Facebook
Song Requests
Set (Show) History
View Thread
TRANCEnet Radio » Label, Dj, Vj si Producatori » Dj Romani

Gojira
AdrianLess
Gojira este George Dorin Andreescu. S-a nascut in Tandarei, iar dupa ce a terminat liceul s-a mutat la Bucuresti pentru a urma cursurile Facultatii de Medicina. S-a apucat de muzica de la 16 ani dar, dupa un timp, i-a cunoscut si pe cei din trupa UNU? si a inceput sa ia din ce in ce mai serios muzica electronica. Dupa ce initial a sustinut o serie de concerte singur printre care cele din Viena de la GameboyMusic Club si in Centrul Cultural Roman din Londra, si dupa ce a inceput colaborarea cu prietenul sau Kosak, Gojira s-a indreptat spre cariera de DJ.

„DEPECHII, MAI VII SI MAI STRALUCITORI CA NICIODATA” // Prima trupa pe care am iubit-o cu adevarat si care a si ramas una din marile mele iubri este fara indoiala Depeche Mode. Momentul in care m-am indragostit de „Violator” coincide cu cea mai frumoasa perioada a vietii mele, acel moment in care pubertatea nu catadicsise sa se arate in deplinatatea ei si astepta molcoma sa dau examen la liceu. Si acum imi aduc aminte caseta cu coperta trasa la xerox, cu trandafirul gri pe ea (v-ati prins ca era xerox alb-negru), caseta pe care o ascultam cel putin de 27 de ori pe zi, cu minunatele „Clean” si „Personal Jesus” pe care le ascultam cel putin de 58 de ori pe zi si cu neverosimilul „Enjoy the Silence”, cel mai mare cintec pop din toate timpurile. E, atunci, daca mai tineti minte, Depeche a reusit sa creeze primul fenomen social real postdecembrist in rindul tinerilor care prinsesera un pic si din perioada de maxima inhibitie. Aveai 20 de ani, plus sau minus 10 ani? Bun!!! Daca erai fraier, erai fan Michael, daca erai tare, erai ori fan Metallica ori, ati ghicit, Depeche! De unde au aparut si primele conflicte intre fani: rockeri vs. depesisti. Eu, recunosc, eram in doua luntri si ascultam si una si alta, fapt nelasat nepedepsit nici de unii, nici de altii. Martin, citi ochi vineti am avut pentru tine numai eu si baietii cu parul lung stiu! Tin minte ca in oraselul de provincie unde am crescut, etern fascinantul Tandarei, erau doar doua discoteci, iar la una dintre ele jumatate de seara se auzea Depeche Mode. Raiul pe pamint !!! Singura influenta nefasta pe care a avut-o aceasta mare trupa e cea vestimentara. Loock-ul post ‘80, new wave combinat cu specificul tiganesc romånesc a nascut pui vii pe care-i hranea cu vodca la sticla de jumate. De departe cele mai amuzante erau frezele, un grotesc hibrid intre Sex Pistols si David Hasselhoff, dar am trecut si peste asta. Dupa care a venit „Songs of Faith and Devotion” si am inlocuit usor, usor si deloc dureros „Personal Jesus” cu „I feel you”, „Clean” cu „Condamnation”, „Policy of Truth” cu „In Your Room”. „Enjoy the silence” nu l-am putut inlocui nici pina acum. A urmat „Ultra”, alt orgasm pentru alte urechi (mai mature un pic). La putin timp, am tradat Depeche cu Prodigy, Chemical Brothers si Daft Punk, timp in care in Romånia muzica de mainstreem se usca incet dar sigur sub imperiul lautariei prost intelese si executate si al starletelor second hand care „cintau” dance „cu influente”, dar asta e deja alta poveste. Michael avea proces intentat pentru pedofilie, Metallica dupa ce ne-a tratat cu doua albume de mina a doua, ne-a facut o memorabila vizita dupa care ne-a dezumflat iremediabil cu tot felul de proiecte imbecile. Depeche tacea! Dar, bum, a aparut „Exciter” si mi-a umplut inima de bucurie! La putin timp am auzit ca trupa se desparte, asa ca bucuria mi-a fost repede umbrita pina vara trecuta, cind am ascultat de la bunul meu prieten Mircea Nanca single-ul „Precios”. Good times are back ! Michael inca se mai balaceste in nu stiu ce procese, Metallica practic nu mai exista, dar Depechii sint parca mai vii si stralucitori ca niciodata! (pentru prezentonline.ro)

Sursa: www.nights.ro // www.beatfactor.ro
TRANCEnet Radio Staff

Veve
cel mai tare Smile (parere personala)

Tonnydnb
da da si nu are nici anorexiee frateee Grin i :X gojira

Jump to Forum:
Login
Username

Password

Forgotten your password?
Request a new one here